VarjuOrg

Linux / Windows – what’s the difference…

Minu arvamus Autorikaitsest ja intellektuaalomandist hetkeseisuga…

Nojah – jällegi aktuaalne teema, ajal mil erinevad ühendused näevad kurja vaeva et inimesteni jõudev info kommertseesmärgil maksustada või piirata.

Jah – Autorikaitset on vaja, aga ainult siis kui mõni osavnäpp oma suure egoga arvab et tohib kellegi teise poolt välja töötatud / mõeldud asja/eset/jne. ise pakkuma hakata, muutes ainult copiraidi teksti, panustamatta absoluutselt mitte midagi omaltpoolt. Pooldan seisukohta, et info (selle kõige laiemas mõistes) kuulub inimestele ja peab olema vabalt kättesaadav. Mitte keegi ei keela endapoolt loodud “asju” jagada ka teistega – kui ainult on jäätud viide selle “asja” kohta selle õigele omanikule. Olen isegi palju “teiste omandit” oma veebilehel jaganud – kuid alati nõusolekul ja viitega nende õigele omanikele. Plagiaati ei poolda oluliselt! Samas on olemas ka näiteks mitmed erinevad avalikud litsensid: GNU General, Creative Commons jne. kus on ka lihtinimesele lahti seletatud mida ta antud “asjaga” teha võib või mitte…

Ei poolda kommertslitsensse – kus inimeselt võetakse enamikus raha millegi eest, mis kui ära juhtub kaduma või riknema, peaks maksma jällegi et seda tagasi saada (Siinkohal siis suur kivi muusikatööstuse kapsaaeda…. – milleks ma pean maksma muusika eest, mille ma korra juba ostnud olen kuid on ära kadunud,/plaat riknenud – üritan ma seda uuesti omandada, peab maksma või juhul kui kasutaks interwebzi laialdast maailma, tembeldatakse kohe piraadiks või vargaks…)

Enne minu aega ja natuke veel ennem seda – ei olnud autorikaitset – inimesed elasid kõik rõõmsalt teadmattuses – ja ometi rahvale sai tasutud, kui keegi kuskil miska uue “asja” või ideega lagedale tuli. Hetkel kipun arvama et nö. “üksused kes ajavad õiget asja ja on lojaalsed autorile” nagu näiteks BSA jms. on tegelikult suurkorporatsioonide poolt kinni makstud olemaks nende ketikoerad ja vaatamaks et keegi “pahadest lihtinimestes” nende suurepärast kuid poolvigast loomingut ei kasutaks ilma et oleks selle eest üle maksnud kordades… Vanadel headel aegadel oli Nõiajaht, tänapäeval toimub analoogne asi aga lihtinimestega (ja muidugi kedagi ei põletatta vaid trahvitakse vüi piiratakse vabadust…)

Olen nõus väitega et isik, kes on loonud / tootnud / teinud midagi, omab ainuõigust sellele ning levitamisele – kuid kui ta on teinud antud intellektuaalomandi enamusele e. rahvale, tuleb / võib seda ka levitada vabalt (ilma kommertseesmärkidetta ja omakasuta) teistele, tingimusel et selle omanik on asjast teadlik või on kuidagi viidatud omanikule…

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *